DEAL GONE BAD!!! Diamond Conned 25 Million Shillings In a Deal With Saida Karoli’s Manager..

Ms Karoli revealed she wasn’t involved in the deal that saw Diamond part with 25 million shillings and 25% revenue from “Salome”.

“Tatizo limekuja kwa meneja wangu aliyempatia Diamond kazi, mimi nimempatia bure Diamond hiyo kazi aitumie. Lakini kwenye kusikia masikioni kwangu na kwenye vyombo vya habari kwamba Diamond amempatia pesa milioni 25 meneja wangu wakawa wametengeneza mkataba kwamba huu wimbo utatumika hivi na hivi ila mimi kama mimi huo mkataba siujui na wala sikuuona na wala hawakunionyesha. Mimi ninachojua nimempatia kazi Diamond bure ili aitumie tuinuane wasanii wa Tanzania,” Saida Karoli told KUTV.

Translation:

“The issue was with my manager who struck a deal with Diamond to use my song. I only heard on the media that Diamond paid my manager Tsh 25 million to use my song but I was not involved in that deal neither did I even see the contract. What I know is that I gave Diamond my song for free as a way of showing solidarity with Bongo artists.”

Clearly Saida Karoli’s manager conned Diamond 25 million and didn’t even give his boss a penny from the deal he struck.

Loading...

Advertisement

No comments.

Leave a Reply